Turnuva kuralları değişikliği...
T.C. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Amatör Amaçlı Su Ürünleri Tebliği ile ilgili

Sevgili Katılımcılarımız,

Turnuvamıza göstermiş olduğunuz ilgiye çok teşekkür ederiz. Turnuvamızın hazırlıkları hızla ve keyifle devam ediyor.
T.C. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Ağutos ayında yayınlanan Amatör Amaçlı Su Ürünleri Tebliği’nde katılımcıları ilgilendiren, turnuvamızda avlanan türlerden bir tanesi olan Mavi Kanat Orkinos ile alakalı 2 önemli değişiklikle ilgili bilgi vermek istiyoruz.
Bu değişikliklerden birincisi Mavi Kanat Orkinos’un mevcut boyu ile ilgilidir. Tüm sene boyunca,şimdiye kadar kabul edilen boy 95cm iken, 115cm veya 30kg’ a çıkartılmıştır.Tüm sene boyunca amatör avcıların avladığı 30kg altındaki bütün Mavi Kanat Orkinoslar doğaya geri iade edilmek zorundadır.
Tebliğdeki ikinci değişiklik, Mavi Kanat Orkinos’un 15.Ekim tarihinden sonra amatör avcılara avının yasaklanmasıdır. Bu tarihten sonra amatör avcılar diğer tarihlerde 30kg altındaki Mavi Kanat Orkinos’ları doğaya saldıkları gibi, oltaya gelen tüm Mavi Kanat Orkinos’lar doğaya sağlıklı bir şekilde salınacaktır.
9 senedir düzenlediğimiz turnuvamızda en fazla avlanan tür olan Albakor’da ( Uzun Kanat Orkinos ) ve diğer türlerden Zargana Azmanı ( Mediterranean Spear Fish ), Lambuka ( Dorado ), Yazılı Orkinos gibi türlerin avında bir değişiklik veya yasak yoktur.
Bu bilgileri değerlendirmek amacıyla araştırmalarımızı yaparken, 9 senelik geçmiş turnuvalarda 30kg üzeri yakalanmış olan büyük balıkların da kulaklarını çınlattık :)) 2008 Eirini 40.850kg, 2012 June 36.600kg, Filika 32.000kg, 2014 Heaven Ekspress 44.800kg, Fındık 28,580kg ve 2015 Tutya 35.850kg ile bu güne kadar tutulmuş en büyük balıklar...
Bu bilgiler ışığında Tarım Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu tebliğ, siz katılımcıların organizasyonumuzdan alacağınız keyif ve heyecanı ne kadar etkileyeceği siz değerli katılımcıların takdirine kalmış bir gelişmedir.